Hero Management Popcultcha FAQ banner

Popcultcha FAQ

Po całkiem pozytywnym przyjęciu mojego poprzedniego posta pomocowego, postanowiłam pociągnąć go dalej. Tym razem biorę pod lupę Popcultcha, które na pewno obiło się Wam o uszy.

Hej, pierwszy raz? Co myślisz o 6$ zniżki?

Bardziej doświadczeni kolekcjonerzy korzystają z niego wybitnie, a Ty tylko patrzysz z utęsknieniem na ich zdobycze? A może po prostu boisz się kosztów, które możesz ponieść przy zamówieniu? Na pewno wiele pytań zadaliście, lecz na niewiele uzyskaliście odpowiedzi, a jak już, często zdawkowe albo nie takie jakich oczekiwaliście. Śpieszę z pomocą! Mam nadzieję, że choć dla kilku z Was wartościową.

Czym jest Popculcha?

Australijskim sklepem z geekowskimi gadżetami. Z figurkami, ubraniami i innymi cudacznymi rzeczami, na które możecie się natknąć w świecie popkultury. Oczywiście, ich obecną największą sprzedaż obejmują Popy. I są dość znaną firmą, która ułatwia ich zdobrywanie. I korzysta na tym większość. Jedynie Stany i Kanada są delikatnie wykluczeni z tego grona, ale tam mają zdecydowanie łatwiejszy dostęp do innych źródeł, gdzie konkretne figurki są wydawane oryginalnie.

Dlaczego używać Popcultcha?

Dla początkujących kolekcjonerów to dobry sposób na zebranie kilku egzemplarzy, które ciężej dostać w Polsce. W przypadku bardziej zaawansowanych osób, jest to droga do wartościowszych figurek po normalnej cenie. Szczególnie mowa tu o Exclusive, które ostały wydane na konkretne wydarzenie w Stanach.

Jak to jest z wersjami “exclusive”?

Popcultcha jest największym dystrybutorem “kulturowych gadżetów” w Australii i otrzymuje od Funko nieziemskie ilości Exclusivów i to bardzo wcześnie w porównaniu do innych sklepów. Jednakże ich figurki zwykle nie posiadają naklejki, którą mają w Stanach. Sama figurka niczym się nie różni, jednak są osoby, które preferują konkretne naklejki.

Funko Pop Exclusive at Popcultcha
RS = Restricted Shipping czyli nie wysyłane do Kanady i USA. Najczęściej to sugeruje, że figurka jest exclusivem. Ale najlepiej sprawdzić to najpierw w Internecie.

Czy można kupić tam wersję chase?

Tak i… nie. Chase jest tam wydawana “tak jak powinna”. A przynajmniej taką możemy mieć nadzieję. Czyli jest wysyłana losowo i nie można jej wybrać.

Ile kosztuje przesyłka?

W zależności od zamówienia, zwykła przesyłka do Polski kosztuje od 13$ do 23$ (australijskich). Jest także wersja droższa, za którą zapłacimy około 44-70$.

Przesyłka tańsza obowiązuje tylko do pewnego progu zamówienia – około 5 figurek Funko Pop! Po przekroczeniu tego pułapu wybór jest tylko na droższą przesyłkę.

Co z cłem?

Jak na osobę, która na Popcultcha zamówiła w dwucyfrowej ilości, czuję się niezwykle szczęśliwa, że na cło natknęłam się raz. Jak? Pojęcia zielonego nie mam. Jest to tylko i wyłącznie grymas ludzi, którzy to cło sprawdzają. Zawsze można odjąć kilka punktów prawdopodobieństwa, o czym mowa na końcu artykułu.

Czy istnieją kody zniżkowe? 

Tak. Istnieje kilka kodów na obniżki od 10 do 20 procent. Poza tym mają program lojalnościowy, przez który można kolekcjonować tzw. pennies, dzięki którym można obniżyć koszty zamówienia nawet o 50$!

Czy warto założyć konto?

Zdecydowanie tak. Kody i pennies działają tylko przy założeniu konta. Jest to także wygodny sposób na sprawdzenie zamówień i kontakt z obsługą w razie potrzeby.

Jak zdobywać pennies?

Przede wszystkim przez zamówienia! Każda rzecz w sklepie ma swoją wartość w pennies. Są one przyznawane przy zamówieniu i jest to najwygodniejszy sposób ich zbiórki. Drugi z nich to pisanie recenzji produktów, które u nich zakupiliście. Każda recenzja dodaje Wam 10 pennies co nie jest wcale tak małą ilością. Ale jest jeden haczyk! Możesz dodać recenzje wyłącznie produktów zakupionych na Popcultcha!

Co jeśli moje pennies nie przyszły? 

Napisz do nich! Nie spotkałam się jeszcze z problematyczną obsługą. Kilkakrotnie prosiłam o dodanie moich punktów, szczególnie kiedy miałam ochotę zrobić kolejne duże zamówienie.

Czy warto kupować w kilka osób?

Jeśli masz tylko jedną figurkę i naprawdę nie chcesz nic innego z bardzo szerokiego wyboru sklepu – wtedy może i tak. Ale osoba kupująca musi się zgodzić na większe prawdopodobieństwo cła. Myślę, że przesyłka z Popcultcha jest relatywnie tania.

Co jeśli pudełko się zniszczy?

Zawsze warto napisać. Jeśli są w posiadaniu zamiennika do pudełka – chętnie je wyślą przy następnym zamówieniu bez żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli nie – trzeba przełknąć ślinę. Niestety nie ma gwarancji, że każde uszkodzone pudełko zostanie wymienione. Na pocieszenie dodam, że zdecydowana większość moich paczek przyszła w nienaruszonym stanie. Mam tylko jedną figurkę z uszkodzonym pudełkiem, które nie zostało wymienione.

Czym jest naklejka Popcultcha Exclusive?

Podobnie jak inne sklepowe Exclusives – jest to figurka wydana w dystrybucji australijskiej dla tego sklepu. W innych dystrybucjach jest to często figurka z inną naklejką, ale także jest w wersji EXC.

Okoye Funko Pop Popcultcha Exclusive Black Panther MArvel MCU

Convention Exclusives

Sklep ma największy wybór tychże figurek w całym Internecie. I zdecydowanie najszybszy dla osób spoza Ameryki Północnej. Konwenty dzielą się na:

 1. San Diego Comic Con i Summer Convention Exclusives (SDCC)
 2. New York Comic Con i Fall Convention Exclusives (NYCC)
 3. Emerald City Comic Con i Spring Convention Exclusives (ECCC)

Są to największe kowenty na świecie i tam Funko wyrzuca olbrzymie ilości swoich “fajniejszych” produktów. Oczywiście, na sklepie są dostępne tylko z naklejkami “Shared”.

NYCC 2017 Funko Pop Exclusives
Przykładowy zestaw figurek na NYCC 2017 (fanmade)

Convention Exclusives – kolejkowanie

Popcultcha ma świetny system kolejkowy. Nie jestem specem, w jaki sposób działa, ale starają się, aby strona nie padła dzięki wpuszczaniu określonej ilości osób na raz. Ten system jest szczególnie przydatny w czasie konwentów. W ten sposób fani są wpuszczani, kiedy miejsce na serwerze się zwolni, co nie powoduje błędów na stronie i problemów z zakupem. Oczywiście, trzeba uzbroić się w cierpliwość. W tej kolejce można czekać ponad 4 godziny na swoją kolej, a czas w którym “stanęło się” do kolejki gra niewielką rolę. System otwiera się i grupuje użytkowników wtedy, gdy wybije godzina wpuszczania. Ale należy pamiętać, że gdy wybije dana godzina – nie wolno zamknąć przeglądarki, bo wtedy miejsce zostanie utracone.

Popcultcha NYCC Exclusive 2018

Gratisy?!

Są wrzucane do paczek kompletnie losowo. Często wtedy, gdy jest namnożenie zamówień, np. przy wysypie konwentowych figurek. Są to różnego typu breloczki czy otwieracze do piwa z symbolem sklepu.

Ile trzeba czekać na przesyłkę?

Od maila o wysłaniu paczki, najszybciej przyszła mi w przeciągu tygodnia, najdłużej – koło miesiąca. To też zależy czy paczka trafi w rączki celników i od sezonu. Co do samej wysyłki może być całkowicie różnie. W przypadku preorderów, nie można sugerować się miesiącem podanym na stronie, ponieważ rzadko rzeczywiście jest przestrzegany. Natomiast te, które są dostępne od ręki, zazwyczaj są wysyłane w przeciągu kilku dni. W cierpliwość trzeba się szczególnie uzbroić w czasie konwentowym oraz świątecznym.

Listy życzeń

Tworzenie “wishlist” jest całkiem użyteczne, zwłaszcza z tak szerokim wyborem jaki daje Popcultcha. Można stworzyć ich więcej niż jedno, co mi często pomaga w uporządkowaniu rzeczy, które chcę kupić na prezenty a własnymi.

Jak zamawiać, by nie przepłacać – krótki poradnik

 1. Presale – korzystać, korzystać i jeszcze raz korzystać! Popcultcha ma świetną politykę, żeby dostarczyć zamawiane z wyprzedzeniem figurki jak tylko są dostępne. Wiąże się to z mniejszymi i częstszymi paczkami za tą samą cenę dostawy. Mniejsze paczki = mniejsze prawdopodobieństwo oclenia. Ale trzeba się liczyć z tym, że ten system nie działa zawsze. Jeśli na konkretną figurkę jest bardzo duże zainteresowanie, sklep może mieć bardzo duże opóźnienie w dostawie lub będziecie czekać w nieskończoność.
 2. Niższa cena dostawy – zwykle zamawiam figurki tak, żeby nie musieć płacić “za dużo” za dostawę. 23$ za 5 figurek to cena całkiem znośna jak na dowóz z drugiego końca świata, szczególnie w momencie, kiedy waluta, w której płacimy nie stoi za wysoko (zwykle płacę w dolarach australijskich). Jeszcze bardziej opłaca się to wtedy, gdy wykorzystamy pennies za 20$, wtedy przesyłka nie kosztuje prawie nic.
 3. Kolekcje – Popcultcha oferuje promocje, gdzie można zakupić kilka figurek po niższej cenie. W większości tyczy się to konkretnych serii albo figurek, które wyszły na konkretne wydarzenie. W ten sposób można zapłacić nawet 40 zł za figurkę. Doliczając przesyłkę, cena wychodzi podobnie jak w Polsce.
 4. Revolut – Nie ma to z Popcultcha nic wspólnego, ale… prawie. Jest to konto walutowe, gdzie kurs jest bardzo niski. Założenie nic nie kosztuje, a jest to przydatne szczególnie w przypadku prowizji i wysokich kursów walut. Osobiście nie narzekam też na kurs PayPala, ale jest zdecydowanie wyższy i trzeba się z tym liczyć.
 5. Bez stresu! – większość figurek na Popcultcha to commony, a te na 99% będą dostępne w Polsce jakiś miesiąc później. Część Exclusivów też jest do złapania w innych sklepach. W kwestii Hot Topic – te figurki często pojawiają się jako EMP exclusive, a wiele innych jest dostępnych u mniejszych dostawców. Dlatego przemyśl zakupy zanim zamówisz i pozwól polskim sklepom też się rozrastać. Przecież tego właśnie chcemy – żeby figurki były bardziej popularne w naszym kraju, prawda?
 6. Gotów? Złap 6$ na pierwsze zamówienie!

Posted

in

by

Tags:

Comments

4 responses to “Popcultcha FAQ”

 1. Martyna avatar
  Martyna

  Przez co mogę śledzić paczkę?

  1. Lisa avatar

   Popcultcha daje linki jak wyśle paczkę. Generalnie większość aplikacji do śledzenia ma teraz zakres globalny.

 2. popodawid avatar

  Jak zmienić zamówienie na PC? lub jak je anulować?

  1. Lisa avatar

   Tylko kontakt z obsługą klienta

Leave a Reply

%d bloggers like this: