Jeśli otworzyłeś tę stronę to znaczy, że potrzebujesz pomocy z naklejkami na Funko Popach. Co znaczą? Czemu jest ich tyle? Jaka jest różnica między Popami z innymi naklejkami? Koniec Twych zmartwień, znajdziesz tu wszystko czego szukasz!
Przeczytaj Funko Pop! Podręcznik dla początkujących po podstawową wiedzę
Zacznijmy od podstaw – normalnego Funko Popa. Jest nazywany “zwykłym” (ang. common) i nie ma żadnej naklejki. Po prostu znaczy, że był wypuszczony na rynek mniej lub bardziej równomiernie i każdy sklep może je zamówić do oferty. Cena to około 55 zł, w zależności od sklepu.
Są także commony, które nie są już produkowane tzw. vaulted. To znaczy, że nie mogą być zamówione u Funko przez sklepy i nie są dostępne w ich ofercie (chyba, że sklep miał je przed końcem produkcji). Te figurki mogą stać się całkiem drogie, w zależności od popytu.
Info: Jeśli pudełko ma inną naklejkę od tych, o których piszę – prawdopodobnie jest o nich informacja dalej.
Index
Typy
Po pierwsze: niektóre Popy mają coś co sama nazywam typem. Po prostu dodatek albo sposób produkcji, który odstaje od najzwyklejszego winylu. Zwykle mają to figurki, które wzorowane są na postaci, która do tegoż typu właśnie pasuje.
Glitter & Diamond
Te są pokryte brokatem. Może to być cały Pop, albo jego fragmenty. Jak to zwykle bywa z brokatem, pozostaje na palcach i wszystkim innym, więc warto być uważnym przy ich dotykaniu.
Naklejki mogą się różnić, starsze mają po prostu napis Glitter (ang. brokat), ale ostatnio nie spotkałam się z nimi. Wydaje mi się, że obecnie kolekcja diamentowa jest używana przy wszystkich Popach, chociaż na początku wykorzystywano ją wyłącznie przy Popach z serii Disneyowskich.


Glow in the Dark
Świecące w ciemnościach (ang. glow in the dark; skrót GitD lub GITD) to po prostu Funko Pop, który świeci jak się go wystarczająco długo naświetli. Zwykle tylko część Popa jest świecącym elementem, ale zdarzają się też takie, które świecą w całości.

Flocked
Flokowany Pop oznacza takiego, który został pokryty miękkim materiałem. Uwaga: Nie polecałabym wyciągania go poza pudełko na zbyt długo, usuwanie z nich kurzu to koszmar.
Według Wikipedii:
Proces technologiczny polegający na nanoszeniu na przedmioty wykonane z tkaniny, drewna, szkła, tworzywa sztucznego lub gumy ozdobnej warstwy ze strzyży tekstylnej. Strzyża tekstylna to włókno z tworzywa sztucznego pocięte na odcinki długości od 0,3 do 5 mm. Strzyża tekstylna nazywana jest flokiem.

Scented
Tutaj coś dla nosa – Popy scented oznacza figurki zapachowe. Nie ma ich za dużo, ale znajdzie się garstka. Jest nawet jeden, który pachnie tak źle, że powinien być trzymany w pudełku. Ten Stich pachnie ananasem (wg źródeł). Jest też inny z lodami truskawkowymi. Jego zapach zgadnijcie sami ;).

Chase
Standardowe pytanie od początkujących kolekcjonerów: czym jest chase. No cóż, zwykły pop z niespodzianką. To znaczy… To ta sama postać ze zmienioną lub dodaną częścią albo zrobiony w inny sposób. Chase są zazwyczaj u commonów, ale to nie jest reguła, zdarzają się także przy exclusivach.


Główna różnica między commonem a chase to ich, hm, występowanie. Jeśli Pop ma chase, jest on jeden na całe pudełko zawierające zwykle 6 figurek. Czyli 5 commonów i jeden chase.
Szansa na dostanie chase jest 1/6. Na początku miało to wyglądać tak, że chase miał być dodawany losowo do zamówień i miał to być szczęśliwy traf. Oczywiście, nie do końca to wypaliło. Dalej większość dużych sklepów oferuje chase’y w ten sposób. Na Popcultchy można zamówić 6 figurek i liczyć na to, że dostanie się całe nieodpakowane pudło. Wielkie supermarkety (i nie geekowe sklepy) wystawiają je na półkach jak leci.
Ale sporo małych sklepów, szczególnie tych specjalizujących się w Popach, zaczęło robić to inaczej. Sprzedają wersje chase za odrobinę więcej, ale wtedy masz pewność, że to właśnie ten Ci się trafi. Różni się to od sklepu do sklepu, na przykład w Forbidden Planet są one umieszczane za ladą i można o nie poprosić sprzedawcę (jak dobrze pamiętam jedna osoba może kupić jednego chase’a). Sklepy internetowe mają swoje zasady. Zazwyczaj cena to dwukrotność zwykłego Popa. Ale jak jest popyt to mogą sobie zaśpiewać i więcej.
Różne Naklejki Chase
Żółta naklejka jest tą klasyczną. Ale gdy chase ma jeszcze jedną, możesz dostać chase’ową naklejkę informującą o typie figurki. Idzie to w dwie strony:
- Chase dostaje typ, którego normalna wersja nie ma.
- Oba mają typ, ale chase ma dodatkowy/zmieniony element.
Przykład pierwszy
Common i jego chase Glow in the Dark


Przykład drugi
Flocked Funko Pop i również flocked Chase, ale z innymi kolorami i innym pyszczkiem.

Porg na zdjęciu jest też exclusivem, czyli jak widać istnieją exclusivy z chase’em. Dojdziemy do tego.
Exclusive
I to jest ta główna sprawa z naklejkami. Wiele z nich istnieje, bo Funko chce coś podkreślić. Exclusive’y są zawsze limitowane, ale ilość różni się w zależności od figurki. I jest kilka różnych typów exclusive’ów.
Wszystkie możliwe exclusive’y (i w ogóle wszystkie Popy) możesz znaleźć na oficjalnej stronie Funko w filtrze “Exclusive” i klikając “Show All”. Tutaj znajdą się tylko te najpopularniejsze.
Uwaga. Będę często używać nazw “zangielszczonych”, ponieważ częściej występują w konwersacjach wśród kolekcjonerów.
Wydarzenia – Events
Event exclusives są przydzielane dla konkretnego wydarzenia. Najczęściej jest to konwent popkulturalny w Stanach Zjednoczonych, ale także wydarzenia związane z franczyzą itp.
Każda naklejka eventowa zmienia się z roku na rok. Zwykle kolorami, ale czasem robią kompletnie odświeżoną.
Emerald City Comic-Con (ECCC)
Także Spring Exclusives (exclusive’y z konwentu wiosennego).



New York Comic-Con
Także Fall Exclusives (z konwentu jesiennego).

San Diego Comic-Con
Także Summer Exclusives (z konwentu letniego).

Wonder Con
Nowy konwent, rozpoczął się w 2020, organizowany przez ludzi od San Diego CC. Niestety nie odbył się przez pandemię, ale Popy były sprzedawane online.

Shared Exclusive
Po ogłoszeniu exclusive’ów eventowych, Funko wypuszcza listę sklepów, w których będą dostępne te Popy poza wydarzeniem. Sama figurka jest dokładnie taka sama, ale mają inną naklejkę. Część Popów będzie dostępna wyłącznie na evencie i często są bardzo limitowane.
Naklejka eventowa jest zdecydowanie bardziej wartościowa dla kolekcjonerów, którzy zwracają na to uwagę.
W 2020 ze względu na pandemię i odwołane wydarzenia, wszystkie eventowe limitki zostały wypuszczone online przez Funko Shop.



Star Wars Celebration

Sklepy
Limitowane wersje są też produkowane do konkretnych sklepów. Zwykle dużych marek i przede wszystkim amerykańskich. Wtedy oczywiście naklejki z tego pierwszego dostępnego sklepu są najbardziej wartościowe. Jednakże często te same Popy są także dostępne później w innych sklepach z inną naklejką. System jest ten sam – figurka jest identyczna.
Amazon

Barnes and Noble

BoxLunch

Dzień Ziemi
Te są sprzedawane przez obchodzenie konkretnego dnia. Ale są od razu dostępne w sklepach. Od 2018 są wypuszczane 22 kwietnia na Dzień Ziemi i każdy z nich jest w jakiś sposób połączony z tym świętem. Na ten moment tylko postacie z Disneya doczekały się tej naklejki. Myślę, że to ciekawostka warta uwagi ;).

Entertainment Earth

Fugitive Toys

FYE


Funko Shop
Dostępny tylko dla osób z USA, w Europie zdarzają się być na EMPie (i znikają bardzo szybko). W ostatnim czasie PopVinylPL doczekał się swojego Funko Shop exclusive Harry’ego Pottera.

Gamestop
Dostępne w Niemczech, Irlandii, Włoszech i paru innych państwach w Europie.


Hot Topic
Wysyłka do Polski to jakieś 50$, nawet z tylko jednym Popem, na szczęście bardzo często pojawiają się na EMPie, a potem też występują w innych sklepach z inną naklejką.


Toy Tokyo

Toys R Us

Walgreens

Walmart

Pop in a Box
Brytyjski sklep z własnymi exclusive’ami i naklejką.
EMP Shop
Europejski sklep z ich własną naklejką, ale bez własnych exclusive’ów. Zwykle posiadają exclusive’y od Hot Topic z inną naklejką. Mają także naklejkę na pre-release, która mniej więcej informuje to pierwszej puli na rynek europejski, a inne sklepy będą mogły najprawdopodobniej spodziewać się tej figurki z inną nakleją w póżniejszym czasie.

Underground Toys
Ta naklejka nie jest już w użyciu, ale była bardzo popularna dawniej i teraz wiele osób szuka Popów z nią właśnie. Underground Toys był czymś jak EMP teraz.

Popcultcha
Popcultcha to australijski gigant z rzeczami dla geeków – głównie figurek. Jest to jeden z najlepszych sposobów, żeby dostać niektóre Popy poza granicami kraju. Wysyłka jest całkiem okay, a można też trafić na fajne promocje i wziąć udział w programie lojalnościowym. Więcej o Popcultcha.
Ten Pop jest jedynym (w tym momencie) exclusivem dla Popcultcha. Pozostałe mające tą samą naklejkę to zwykle Popy dostępne na oryginalnym rynku z inną naklejką. Zwykle są to bardzo limitowane Popy, szczególnie z Funko Shopu.

Specialty Series
Parafrazując Funko:
Znajdziesz exclusive’y ze Speciality Series w butikach, sklepach specjalistycznych, lokalnych sklepach z komiksami i ze sklepach online, które się zakwalifikują. Jest to Twoja szansa, żeby wspomóc lokalny biznes i mniejszych dostawców, a przy okazji zostaniesz z cudownym exclusivem!

PX Previews
W Stanach jest dostępne w małych sklepach, zwykle tych z komiksami. Figurki są powiązane mocno ze światem komiksu.

Mystery Boxes
Pudła wypełnione gadżetami przy współpracy z konkretnymi franczyzami. Poza Popem w pudle można znaleźć inne gadżety jak piny czy breloki.
Star Wars: Smugglers Bounty

Marvel: Collector Corps
Na początku Marvel CC były dostępne także w formie poza boxem i miały paskudną naklejkę. Morbius dla przykładu, ale naklejka w rzeczywistości jest znacznie większa.
Teraz te Popy są dostępne wyłącznie przy zakupie całego boxu.


Disney Treasures

Shop boxes
Gamestop i Hot Topic czasem mają swoje Mystery Boxes ze swoją sklepową naklejką. Wciąż Hot Topic nazywa swój box także Disney Treasure mimo innej naklejki.

Problemy Naklejkowe
Pojawia się wiele pytań kiedy przychodzi na naklejki nie związane na pierwszy rzut oka z niczym. Jednym z nich są srebrne naklejki “EXCLUSIVE”, które są europejską wersją wszelkich exclusive’ów amerykańskich sklepów. Ostatnio została zmieniona do “Special Edition”. Jak wspominałam wcześniej, jedyną różnicą między tymi Popami jest naklejka i dla niektórych kolekcjonerów te srebrne są mniej warte. Osobiście nie przepadam za tym, skoro figurka jest dosłownie identyczna. To samo tyczy się shared exclusives.


Exclusive Bez Naklejki
W dystrybucji australijskiej, wiele Popów, które są exclusive’ami, nie ma w ogóle naklejki. To wprowadza odrobinę chaosu, ale nie różnią się one od tych z naklejką. To tylko “wina” dystrybucji.


Pierwsze na Rynku
Czasami pojawiają się figurki “first to market” – pierwsza na rynku (np. EMP Pre-release). Często jest to pierwsza fala tych Popów i za jakiś czas będą one także dostępne w innych miejscach. Ale! Zdarzają się przypadki, że te figurki się różnią. Jedyny przykład jakiego jestem świadoma to 13th Doktor, która miała być pre-releasem na SDCC (San Diego Comic Con), a potem normalnie dostępna w sklepach. Niestety późniejszy common nie miał płaszcza, nad czym ubolewam do dziś.
Inne Naklejki
Funko wydaje się mieć już uporządkowaną sprawę z naklejkami, ale zanim do tego doszło mieliśmy kosmiczne ilości różnych naklejek. Dlatego mamy mnóstwo dziwnych i dużych naklejek z okresu do powiedzmy… 2015. Teraz albo nie istnieją albo wyewoluowały.
Niektóre naklejki są dla konkretnych firm. Zwykle dla sportów albo gier (e-sportu, jak kto woli). Nie są to koniecznie exclusive’y, ale raczej informacja o autentyczności czy czegoś podobnego.

I to wszystko. Jeśli masz jakiekolwiek pytania o naklejkach albo w ogóle o Popach – daj znać. Mam świadomość, że część nie jest tu dostępna. Funko zrobiło ich sporo od 2011.
Wszystkie zdjęcia należą do Funko LLC, oczywiście
Leave a Reply