Funko Pop Deadpool Spider-man tacos

Funko Pop! Podręcznik dla początkujących

Ostatnimi czasy, szał na wielkogłowe figurki od Funko jest olbrzymi. Szczególnie z perspektywy kolekcjonera Popów, z ponad trzyletnim doświadczeniem. Dlatego stwierdzam, że sytuacja wymyka się spod kontroli i post dla początkujących kolekcjonerów jest potrzebny na już!

W tym momencie Funko jest gigantyczną firmą ze wszystkimi swoimi pomysłami na figurki kolekcjonerskie (i nie tylko), ale jak każda firma zaczęli skromnie. 20 lat temu na rynek wszedł pierwszy bobblehead przedstawiający Big Boy’a – maskotkę amerykańskiej sieci restauracji. Celem było robienie zabawek i pamiątek bazujących na nostalgii. Firma powoli się rozrastała, ich zabawki stawały się coraz bardziej popularne, a samo Funko było w stanie zebrać licencje na kolejne produkty. W 2005 założyciele firmy sprzedali ją Brianowi Mariottiemu, który sprawuje nad nią pieczę do dziś.

Green Lantern, Batman metallic, Batman, Batgirl
Pierwsze Popy na rynku

Gdy świat ujrzał pierwszą figurkę sygnowaną ‘Funko Pop!’ nie była ona zbyt popularna. Trudno się dziwić – pierwsze Popy były paskudne. Nie miały tej jakości i dokładności jak obecnie. Jasne, wciąż mają swoje niedociągnięcia, ale musicie przyznać, że teraz są po prostu lepsze. Pierwsze ‘Popy’ – Batman, Batgirl i Zielona Latarnia z linii DC – wyszły w 2010, z czasów gdy produkt nosił jeszcze nazwę Funko Force. Funko Pop stało się oficjalną nazwą dopiero w 2011 po konwencie zabawek w Nowym Yorku.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii firmy polecam ‘Making Fun’ z 2018 – dokument dostępny na platformie Netflix

Funko documentary Making Fun Netflix 2018

Funko Funatics

Obecnie nazwa jest rzadko używana, zwykle wyłącznie przez fanów, jako że prawie nikt spoza fanbase’u jej nie zna. Znacznie wcześniej, w 2003, powstało forum dyskusyjne dla kolekcjonerów pod tą nazwą.

Freddy Funko

Dla niektórych może to być oczywiste, ale może nie wiecie. Freddy Funko to twarz firmy stworzona w jej początkach. Obecnie jest marzeniem dla zaawansowanych kolekcjonerów. Wszystkie jego figurki, nie tylko Popy, są bardzo wartościowe i występują w limitowanych ilościach.

Podobnie jest z Conanem, choć nie w takim stopniu. Nie jest on kolejną twarzą firmy, ale Conanem O’Brienem, prezenterem znanym z Late Night with Conan.

Funko Pop Freddy Shop Exclusive
Funko Pop Conan O'Brien Superhero

Funko Fundays

Jest to święto popkultury i kolekcjonerów. Funko organizuje to wydarzenie co roku, ostatnimi czasy w trakcie San Diego Comic Con (SDCC). W jej trakcie Funatycy zdobywają tam masę figurek w limitowanych wersjach i ilościach, a firma ogłasza dużo nowych szczegółów i wiadomości. Pewnego dnia tam pojadę i nikt mnie nie powstrzyma!

Funko Pop!

Po (długim, ale mam nadzieję, że wartościowym) wprowadzeniu czas przejść do samych Popów. 

Od Czego Zacząć?

Więc chcesz kupić Popa. Znalazłeś co chciałeś, ale nie wiesz zbytnio co to jest, nie chcesz się pakować w nieznane tereny i boisz się zadawać pytania. Jeśli nie: super! Jeśli tak: wyluzuj. To tylko kawałek zgrabnie (lub mniej) uformowanego plastiku. Może być przy tym uroczy albo badasserski, ale nic poza tym. Nie martw się zrobieniem z nim czegoś „nie tak”.

Istnieje kilka zasad, którymi posługują się zaawansowani kolekcjonerzy, ale nie musisz się o nie martwić póki nie masz zamiaru bawić się w odsprzedaż. Rób z nimi co chcesz, ciesz się nimi i nie martw się o to co mówią ludzie. Są Twoje i kropka.

A co jeśli CHCESZ wejść w to głębiej? Cóż, sprawa się lekko komplikuje.

Licencje

Jedną z bardziej irytujących rzeczy, moim zdaniem, jakie można spotkać to lawina pytań pod tytułem:

  • Czy myślicie, że zrobią Pop z […]?
  • Kiedy będzie Pop z […]?
  • Czy zrobili już Popy z […]?

Przez lata Funko zgromadziło masę licencję i wciąż dąży do nowych. Tym samym pula tematów, która nie została pokryta robi się mniejsza i mniejsza. Informacje na temat istniejących jak i nadchodzących Popów można znaleźć przede wszystkim w aplikacji Funko lub w katalogu PopPriceGuide stworzonym przez fanów.

Poza tym zawsze pozostaje Google. Jeśli wyszukiwanie nie pomogło, najprawdopodobniej jeszcze ich nie ma. Zawsze możesz napisać do Funko i im to wypomnieć (albo spytać mnie o stworzenie Customa ;)).

Naklejki

Sprawdź artykuł o naklejkach na Funko Popach jeśli chcesz wiedzieć więcej.

Funko Pop Stickers Shop

Większość figurek dostępnych na rynku to figurki zwykłe (common). Oznacza to, że nie należą do żadnej z limitowanych serii i są ogólnodostępne u dostawców. Czasami mogą być na tyle popularne, że szybko zostają wykupione, np. gdy dany film lub show jest na fali, lecz na ten moment Funko sprawnie odpowiada na zapotrzebowanie w tej kwestii. Jeśli natomiast sprzedaż maleje znacznie, mogą zostać wycofane ze sprzedaży (vaulted).

Nie wszystkie Popy jednak są traktowane na równi. Niektóre mają naklejki (stickers). Tu pojawia się kolejne zawirowanie. Co oznaczają? Czy są ważne? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest dosyć długa. Naklejki niosą ze sobą masę informacji w zależności od samej naklejki. Rzućmy więc na nie okiem.

Typ figurki

Część figurek jest czysto vinylowa. Inne mogą być pokryte ‘futerkiem’ – czymś w rodzaju filcu (Flocked) albo brokatem (Diamond od Disney lub Glitter). Są też figurki świecące w ciemności (Glow in the dark). Ostatnio na rynku pojawiły się także figurki zapachowe (Scented).

Winnie The Pooh Diamond Collection Funko Pop

Figurki Ekskluzywne

Funko Pop Exclusive są zazwyczaj ograniczone w ramach danego sklepu lub wydarzenia. Ciężko jednoznacznie wyliczyć je wszystkie zważywszy na ich tendencję do pojawiania się i znikania. Tyczy się to głównie Stanów Zjednoczonych. W Europie naklejka może być zmieniona w ramach oficjalnego dystrybutora Funko, ostatnio głównie EMP i GameStop. Tak naprawdę w kwestii naklejek bardzo dużo zależy od dystrybucji. Figurka od Hot Toys w USA, w Europie zwykle nosi dodatkowo naklejkę EMP, a w Australii może występować bez.

Wydarzenia czasami sygnowane są więcej niż jedną naklejką. Zwykle oznacza to czy figurka została kupiona na samym wydarzeniu czy w innym punkcie sprzedaży (tzw. ‘Shared Sticker’). Ta praktyka jest przyjazna fanom, bo nawet nie będąc w USA na Comic-Conie wciąż mogą kupić figurki, które chcą. Jasne, z inną naklejką, ale nie mam nic przeciwko. Niestety nie wszystkie exclusive’y można dostać poza danym wydarzeniem. Są do dostania tam i tylko tam.

Zdarzają się figurki z naklejką ‘first to market’. Oznacza to, że figurka będzie dostępna później jako common.

Starsze Popy od Europejskich sprzedawców noszą naklejkę ‘Underground Toys’ czyli sprzedawane przez tą właśnie firmę. Są też srebrne naklejki ‘EXCLUSIVE’ używane na Europejskim rynku do oznaczania wszystkich nie-zwyczajnych figurek. Obecnie większość figurek w Europie ma srebrną naklejkę “Special Edition” i taką samą także wprowadzili w dystrybucji Australijskiej.

Jak już nadmieniłam wcześniej, w zależności od dystrybucji ekskluzywna figurka może być niczym nieoznaczona. I tak Australijska dystrybucja różni się od Europejskiej i USA. Czy w takim razie figurka czymś się różni? Nie. Brakuje tylko naklejki. Ta może być ważna dla niektórych kolekcjonerów, ale nie ma się co zbytnio o to martwić.

Ghus Saga Funko Pop Flocked SDCC 2018 Exclusive
Ghus Saga Funko Pop Flocked SDCC 2018 Exclusive

Porównanie naklejki Ghusa. shared sticker – event sticker

Chase

Chase’y (czyt. czejsy) są zdradliwe. I wartościowe. Naklejka ‘Chase’ występuje na wszystkich typach Popów. Jeśli występuje na ekskluzywnej figurce, nie są to raczej figurki eventowe.

Skąd biorą się chase’y? Dany model figurki (standardowej wielkości) przychodzi do sklepu w pudełku, w którym mieści się jej 6 sztuk. Jeśli figurka jest w ofercie z wersją chase – jedna z tych 6 figurek będzie się różnić. Dalej jest to ta sama postać, ale z czymś dodatkowym. Może być w innym kolorze, może świecić w ciemności albo być obszyta futrem (flocked). Niektóre różnią się poszczególnymi częściami, jak hełm zamiast głowy itp. Takie figurki mają większą wartość kolekcjonerską. Duże sklepy sprzedają je w regularnej cenie z szansą jeden do pięciu na chase’a. Mniejsi sprzedawcy czy lokalne sklepy często sprzedają takie figurki osobno, w wyższej cenie. Osobiście lubię mieć pewność, że dostanę chase’a, choć nie podoba mi się sprzedawanie ich 4 razy drożej. To już trochę za dużo.

Więcej o naklejkach

Sam Winchester with Baby /Impala Funko Pop; Supernatural
Sam Winchester with Baby /Impala Funko Pop; Supernatural

Co oznaczają naklejki?

Dużo. Mówią o ilości wyprodukowanych, dostępności i wartości rynkowej figurki. Im mniej wyprodukowanych Popów tym droższe się stają. I co ważniejsze, sama naklejka również decyduje o wartości. Naklejki ‘Shared Event’ są dużo częściej spotykane niż z konkretnego Eventu, ich cena będzie więc adekwatnie niższa do figurek z naklejką z wydarzenia. Tak samo Europejskie naklejki są mniej wartościowe od “oryginalnych” ze Stanów.

Czy należy się tym przejmować? Nie bardzo. Osobiście nie zamierzam. Znaczenie ma dla mnie figurka. Trzymam je w pudełkach i zwracam uwagę na ich wartość, ale nie chcę kolekcjonować naklejek, a figurki. To ma być przyjemność!

Wszystkie te rodzaje…

Teraz przechodząc do innego podziału Popów. Jak mogliście zauważyć, nie wszystkie wyglądają tak samo. Po pewnym czasie sprzedawania figurek w jednym konkretnym rozmiarze, Funko zdecydowało się pójść dalej. Stworzyli 6 calowego Popa dla postaci, które są większe, jak Hagrid z Harry’ego Pottera. To był i wciąż jest dobry pomysł, stąd takie figurki wciąż są w produkcji. Potem przyszło Pop Rides, a więc słynne pojazdy takie jak van z Breaking Bad czy motocykl Ghost Ridera.

Harry Potter series Funko Pop
(zgubiłam link do oryginalnego foto będę wdzięczna jak ktoś kojarzy)

Funko poszło jeszcze dalej i stworzyło Movie Moments przedstawiające ikoniczne sceny np. z filmu oraz poziome Popy by uchwycić esencję szerszych postaci. A – i jeszcze coś. 10 cali. Te Popy są GIGANTYCZNE i trochę mnie martwi w którą stronę to idzie. Sama mam wielkiego Porga i jest przeurocza (jest porgową mamą). Ale Funko wkręciło się w temat wypuszczając ich dużo w krótkim czasie. Nie jestem pewna czy wszystkie są nam potrzebne. Zwłaszcza, że nie różnią się zbytnio od bazowej wersji. Jasne, mają trochę więcej detali, ale nic wielkiego. Mam nadzieję, że trochę z tym przystopują. Ale to już tylko moja opinia.

Niektóre większe firmy takie jak Disney czy DC współpracują z Funko przy sprzedaży subscription box’ów. Są to pudełka wypełnione produktami Funko, których nie można oficjalnie kupić w inny sposób. Najwartościowszy jest oczywiście Pop, ale są tam też inne ciekawe rzeczy. Niestety, większość z nich jest dostępna tylko w USA.

Disney Treasure pirate jack sparrow smee peter pan ship

Vaulted Pops to figurki, które nie są już w produkcji. Pełną listę można znaleźć na przykład tutaj albo na Funko App. Istnieją też figurki w wersji ‘vault edition’, głównie z serii Star Wars i Harry Potter, co oznacza ‘wskrzeszone’ figurki. Zwykle wyróżniają się detalami takimi jak kolor pudełka.

Figurka o statusie “Vaulted” w aplikacji Funko

Czy pudełka są ważne?

W skrócie: tak. Zawsze. Tak naprawdę nigdy nie wiesz co będziesz chciał zrobić z Popem w przyszłości, a w ich przypadku brak pudełka to drastyczny spadek wartości. Nawet jeśli Pop stoi poza pudełkiem (‘OOB’ = ‘Out of the Box’), dobrze jest je trzymać. Na wszelki wypadek.

Kolekcjonerzy trzymają swoje najwartościowsze okazy w protektorach. Ważne jest trzymać pudełko w jak najlepszym stanie, najlepiej nienaruszonym. Takie po prostu zasady kolekcjonowania.

Jeśli wciąż masz wątpliwości – Funko Pop mogą być wartościowe. Bardziej niż mogłoby się wydawać. Najdroższe Popy mogą osiągnąć wartość nawet 5000$! Jak? Tradycyjnie: podaż, ograniczona ilość na rynku itp. Moim zdaniem jest to coś do czego trzeba się przyzwyczaić. Cena Popa to to ile ludzie są w stanie za niego dać. A niektórzy są w stanie zapłacić NAPRAWDĘ dużo za swojego Graala (zazwyczaj drogi i rzadko spotykany Pop).

W kwestii sprawdzenia wartości najlepszy jest Ebay (warto też sprawdzić sprzedane produkty). Inne strony i aplikacje są do pewnego stopnia przekłamane.

Protos

To prototypy Popów, najczęściej bez farby. Są to testowe warianty figurki, uważane za bardzo wartościowe.

Funko Pop Prototypes
Protos

Customy

custom Iron Spidey by Abbernaffy Customs spider-man infinity war avengers
Abbernaffy Customs instagram.com/abbernaffy_customs

Wielu ludzi nie chce polegać wyłącznie na Funko i sami tworzą Popy. Istnieje spora społeczność ludzi poszukujących poszczególnych części z Popów do własnych pomysłów. Kiedyś Funko wydało zwyczajne białe postacie do zaspokojenia tych potrzeb, ale kreatywność tych osób weszła na znacznie wyższy poziom (firmy zresztą też). Obecnie szukają konkretnych kawałków wyprodukowanych przez Funko. Z rozwojem technologicznym wiele osób korzysta też z pomocy drukarki 3D. Jest też sporo utalentowanych modelarzy, którzy tworzą swoje Customy od początku samodzielnie!

Jeśli interesuje Cię Customowa figurka chętnie ją dla Ciebie zrobię 🙂

Podróbki (fake)

Na rynku nietrudno o podróbki Funko Popów. Chińskie kopie do złudzenia przypominają oryginały sposobem wykonania, pudełkami i innymi szczegółami. Jak rozpoznać fake’a? Wielu z nich brakuje czegoś co staje się wyraźne przy porównaniu do oryginału. Czasami są to braki w malowaniu, oznaczeń w nr seryjnych lub różnica w czcionce na pudełku. Same w sobie podróbki nie są czymś niewyobrażalnie złym. Ba! Czasami nawet potrafią wyglądać lepiej, ale odsprzedaż nie jest warta świeczki. Nie ma w tym nic złego jeśli chcesz figurkę tylko dla siebie, choć pieniądze nie trafią do firmy do której należał pomysł. Ale nie jestem tu żeby nikogo pouczać.

Inne produkty Funko

Funko w swoim asortymencie ma więcej rodzajów figurek niż tylko Popy. Pop jest ich flagowym produktem, więc próbują promować go również na innego rodzaju gadżetach jak kubki, breloczki czy oświetlenie choinkowe. Z innych linii warto wymienić Dorbz (małe, urocze, uśmiechnięte figurki), Rock Candy (figurki stylizowane na lalki, świetny design!), Mystery Minis (drobne figureczki, mnóstwo projektów w każdym, wybierany losowo), PintSize Heroes (wybierane losowo, małe i słodkie, od Mystery Minis różnią się jedna, stałą bazą figurki przypominającą Dorbz) i Wobblers – najstarszy produkt Funko. Jestem pewna, że jest ich więcej.

Pomoce

Popcultcha FAQ

Od zera do kolekcjonera

Śledzenie kolekcji (‘collection trackers’)

PopPriceGuide

Funko App

Rekomendowane grupy na Facebooku

Funko Collectors Annonymous

Funko Pop UK

Funko Ireland, UK, EU

POPStrefa [PL]

POPStworki [PL] – sklepowa StworkiPotworki.pl

#PopManiacy [PL] – sklepowa PopVinyl.pl

Funko Fun Club Poland [PL]

Reddit

Funkopop

Funko

Funkoswap

Moje ulubione sklepy z Funko Pop!

Stworki Potworki

Shinart.EU

EMP

Popcultcha – Po więcej info zapraszam do Popcultcha FAQ

Dla ciekawskich

Flipper – osoba kupująca wartościowsze Popy  po cenie rynkowej, a potem od razu sprzedaje je drożej na grupach czy ebayu

Code on the bottom – fabryka i data produkcji figurki

Funko Shop Exclusive – każdego dnia Funko na swoim sklepie sprzedaje specjalny produkt dostępny tylko wtedy, tylko tam. Wszystkie są bardzo wartościowe i limitowane. Dostawa tylko do Stanów.

Lis w Funkolandzie

Z osoby nienawidzącej wielkich kolekcji, sama stałam się jej posiadaczką. Zaczęłam kolekcjonować w 2015 roku od kupowania wyłącznie tych, które mi się podobały. Starałam się utrzymywać limit, jeden Pop by zaznaczyć miłość do opowieści albo postaci. Z perspektywy czasu wydawało się to bardzo rozsądne. W grudniu 2016 miałam około 10 figurek. Obecnie mam ich ponad 100 i staram się nie dodawać do tej liczby. Jestem kolekcjonerem Deadpooli. Prócz tego mam pełny zestaw Porgów, 10tego Doktora i Twin Peaks. Reszta Popów jest raczej losowa, zależnie od tego co przyciągnie moją uwagę.

Moje wymarzone Popy, które czekają na swój czas to David Lynch i Fight Club (obecnie też w kolekcji!). Moje Graale… Ciężko stwierdzić. Indiana Jones, James Gunn i Bryan Fuller.

Hannibal Doctor Who Funko Pop
Zdjęcie zrobione 13go sierpnia 2015. Czas leci.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej moich Popów zerknijcie na Instagram


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

%d bloggers like this: