Funko Pop! Podręcznik dla początkujących

Ostatnimi czasy, ‘boom’ na wielkogłowe figurki od Funko jest zaskakująco olbrzymi. Szczególnie z perspektywy kolekcjonera Popów, z ponad trzyletnim doświadczeniem. Koleżanka zapytała mnie kilka dni temu jak zacząć ‘kolekcjonować’ i co to właściwie znaczy. Chciałam napisać tego posta już jakiś czas temu, ale ciągle odkładałam to na później. Dlatego stwierdzam, że sytuacja wymyka się spod kontroli i taki post jest potrzebny na już!

W tym momencie Funko jest gigantyczną firmą ze wszystkimi swoimi pomysłami na kolekcjonerskie przedmioty, ale jak każda firma zaczęli skromnie. 20 lat temu na rynek wszedł pierwszy bobblehead przedstawiający Big Boy’a – maskotkę amerykańskiej sieci restauracji. Celem było robienie zabawek i pamiątek bazujących na nostalgii. Firma powoli się rozrastała, ich zabawki stawały się coraz bardziej popularne, a samo Funko było w stanie zebrać licencje na kolejne produkty. W 2005 założyciele firmy sprzedali ją Brianowi Mariottiemu, który sprawuje nad nią pieczę do dziś.

Gdy świat ujrzał pierwszą figurkę sygnowaną ‘Funko Pop!’ nie była ona zbyt popularna. Trudno się dziwić – pierwsze Popy były straszne. Nie miały tej jakości i dokładności jak teraz. Jasne, wciąż mają swoje niedociągnięcia, ale musicie przyznać, że teraz są po prostu fajniejsze. Na zdjęciu pierwsze ‘Popy’ – Batman, Batgirl i Zielona Latarnia z linii DC z 2010, z czasów gdy produkt nosił jeszcze nazwę Funko Force. Funko Pop stało się oficjalną nazwą dopiero w 2011 po konwencie zabawek w Nowym Yorku.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii firmy polecam ‘Making Fun’ z 2018 – dokument dostępny na platformie Netflix

Funko Funatics

Obecnie nazwa jest rzadko używana, zwykle wyłącznie przez fanów, jako że prawie nikt spoza fanbase’u jej nie zna.

Freddy Funko

Dla niektórych może to być oczywiste, ale może nie wiecie. Freddy Funko to twarz firmy stworzona w trakcie początków firmy. Obecnie jest marzeniem dla zaawansowanych kolekcjonerów. Wszystkie jego figurki, nie tylko Popy, są bardzo wartościowe i występują w limitowanych ilościach.

Podobnie jest z Conanem. Nie, nie jest on kolejną twarzą firmy, ale Conanem O’Brienem, prezenterem znanym z Late Night with Conan.

Funko Fundays

Jest to święto popkultury i kolekcjonerów. Funko organizuje to wydarzenie co roku, ostatnimi czasy w trakcie San Diego Comic Con (SDCC). W jej trakcie Funatycy zdobywają tam masę figurek w limitowanych wersjach i ilościach, a firma ogłasza dużo nowych szczegółów i wiadomości. Pewnego dnia tam pojadę i nikt mnie nie powstrzyma!

 

Funko Pop!

Po (długim, ale mam nadzieję, że wartościowym) wprowadzeniu czas przejść do samych Popów. 

Od czego zacząć?

A więc. Chcesz kupić Popa. Znalazłeś co chciałeś, ale nie wiesz zbytnio co to jest, nie chcesz się pakować w nieznane tereny i boisz się zadawać pytania. Jeśli nie: super! Jeśli tak: wyluzuj. To tylko kawałek zgrabnie uformowanego plastiku. Może być przy tym uroczy albo badasserski, ale nic poza tym. Nie martw się o zrobienie z nim czegoś „nie tak”.

Można wymienić kilka zasad, którymi posługują się zaawansowani kolekcjonerzy, ale nie musisz się o nie martwić póki nie masz zamiaru bawić się w odsprzedaż. Rób z nimi co chcesz, ciesz się nimi i nie martw się o to co mówią ludzie. Są Twoje i kropka.

A co jeśli CHCESZ wejść w to głębiej? Cóż, sprawa się lekko komplikuje.

Licencje

Jedną z bardziej irytujących rzeczy, moim zdaniem, jakie można spotkać to lawina pytań pod tytułem:

  • Czy myślicie, że zrobią Pop z […]?
  • Kiedy będzie Pop z […]?
  • Czy zrobili już Popy z […]?

Przez lata Funko zgromadziło masę licencję i wciąż dąży do nowych. Tym samym pula tematów, która nie została pokryta robi się mniejsza i mniejsza. Informacje na temat istniejących jak i nadchodzących Popów można znaleźć na stronach takich jak:

Poza tym zawsze pozostaje Google. Jeśli wyszukiwanie nie pomogło, najprawdopodobniej jeszcze ich nie ma. Zawsze możesz napisać do Funko i im to wypomnieć!

Naklejki

Większość figurek dostępnych na rynku to figurki ‘zwykłe’ (‘common’). Oznacza to, że nie należą do żadnej z limitowanych serii i są ogólnodostępne u dostawców. Czasami mogą być na tyle popularne, że szybko zostają wykupione, np. gdy dany film lub show jest na fali, lecz na ten moment Funko sprawnie odpowiada na zapotrzebowanie w tej kwestii. Jeśli natomiast sprzedaż maleje znacznie, mogą zostać wycofane ze sprzedaży.

Nie wszystkie Popy jednak są traktowane na równi. Niektóre mają naklejki (stickers). Tu pojawia się kolejne zawirowanie. Co oznaczają? Czy są ważne? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest dosyć długa. Naklejki niosą ze sobą masę informacji w zależności od samej naklejki. Rzućmy więc na nie okiem.

Typ figurki

Część figurek jest czysto vinylowa. Inne mogą być pokryte ‘futerkiem’ (Flocked) albo brokatem (Diamond od Disney lub Glitter). Są też figurki świecące w ciemności (Glow in the dark). Ostatnio na rynku pojawiły się także figurki zapachowe (Scented).

Figurki ekskluzywne

Figurki Funko Pop Exclusive są zazwyczaj ograniczone w ramach danego sklepu lub wydarzenia. Ciężko jednoznacznie wylistować je wszystkie zważywszy na ich tendencję do pojawiania się i znikania. Tyczy się to głównie Stanów Zjednoczonych. W Europie naklejka może być zmieniona w ramach oficjalnego dystrybutora Funko, ostatnio głównie EMP i GameStop. Wszystko zależy od dystrybucji. Figurka od Hot Toys w USA w Europie może nosić naklejkę EMP, a w Australii może być bez żadnej.

Wydarzenia czasami sygnowane są więcej niż jednym typem naklejki. Zwykle oznacza to czy figurka została kupiona na samym wydarzeniu czy w innym punkcie sprzedaży (tzw. ‘Shared Event Sticker’). Ta praktyka przypadła mi do gustu, bo nawet nie będąc w USA na Comic-Conie wciąż mogę kupić figurki, które mi się spodobały. Jasne, z inną naklejką, ale nie mam nic przeciwko. Niestety nie wszystkie exclusive’y można dostać poza danym wydarzeniem. Są do dostania tam i tylko tam.

Zdarzają się figurki z naklejką ‘first to market’. Oznacza to, że figurka będzie dostępna później jako common.

Starsze Popy od Europejskich sprzedawców noszą naklejkę ‘Underground Toys’ czyli sprzedawane przez tą właśnie firmę. Są też srebrne naklejki ‘EXCLUSIVE’ używane na Europejskim rynku do oznaczania wszystkich nie-zwyczajnych figurek.

Jak już nadmieniłam wcześniej, w zależności od dystrybucji ekskluzywna figurka może być niczym nieoznaczona. I tak Australijska dystrybucja różni się od Europejskiej i USA. Czy w takim razie figurka czymś się różni? Nie. Brakuje tylko naklejki. Ta może być ważna dla niektórych kolekcjonerów, ale nie ma się co zbytnio o to martwić.

Porównanie naklejki Ghusa. Po lewej ‘shared sticker’, po prawej event.

Chase

Chase’y są zdradliwe. I wartościowe. Naklejka ‘Chase’ występuje na wszystkich typach Popów. Jeśli występuje na ekskluzywnej figurce, nie są to raczej figurki eventowe.

Skąd biorą się chase’y? Dany model figurki przychodzi do sklepu w pudełku, w którym mieści się jej 6 sztuk. Jeśli figurka jest w ofercie z wersją chase – jedna z tych 6 figurek będzie się różnić. Dalej jest to ta sama postać, ale z czymś dodatkowym. Może być w innym kolorze, może świecić w ciemności albo być obszyta futrem (flocked). Niektóre różnią się poszczególnymi częściami, jak hełm zamiast głowy itp. Takie figurki mają większą wartość kolekcjonerską. Mniejsi sprzedawcy czy ‘fizyczne’ sklepy często sprzedają takie figurki osobno, w wyższej cenie. Inni sprzedają zwyczajne figurki w regularnej cenie z szansą jeden do pięciu na chase’a. Lubię mieć pewność, że dostanę chase’a, choć nie podoba mi się sprzedawanie ich 4 razy drożej. To już trochę za dużo.

Jak duże znaczenie mają naklejki?

Duże. Mówią o ilości produkcji, ilości dostępności i wartości rynkowej danej figurki. Im bardziej limitowany Pop tym droższy się staje. I co ważniejsze, sama naklejka również decyduje o wartości. Naklejki ‘Shared Event’ są dużo częściej spotykane niż z konkretnego Eventu, ich cena będzie więc adekwatnie niższa.

Czy należy się tym przejmować? Nie bardzo. Ja nie zamierzam. Znaczenie ma dla mnie figurka. Trzymam je w pudełkach i zwracam uwagę na ich wartość, ale nie chcę kolekcjonować naklejek, a figurki. Ma być fajnie!

Wszystkie te rodzaje…

Teraz przechodząc do innego podziału Popów. Jak mogliście zauważyć, nie wszystkie wyglądają tak samo. Po pewnym czasie sprzedawania figurek w jednym konkretnym rozmiarze, Funko zdecydowało się pójść dalej. Stworzyli 6 calowego Popa dla postaci, które są większe, jak Hagrid z Harry’ego Pottera. To był i wciąż jest dobry pomysł, stąd takie figurki wciąż są w produkcji. Potem przyszło Pop Rides, a więc słynne pojazdy takie jak van z Breaking Bad czy motocykl Ghost Ridera.

Funko poszło jeszcze dalej i stworzyło Movie Moments przedstawiające ikoniczne sceny np. z filmu oraz poziome Popy by uchwycić esencję bardziej ‘płaskich’ postaci. A – i jeszcze coś. 10 cali. Te Popy są GIGANTYCZNE i trochę mnie martwi w którą stronę to idzie. Sama mam wielkiego Porga i jest przeurocza (tak, jest moją porgową mamą). Ale Funko wkręciło się w temat wypuszczając ich dużo w krótkim czasie. Nie jestem pewna czy wszystkie są nam potrzebne. Zwłaszcza, że nie różnią się zbytnio od bazowej wersji. Jasne, mają trochę więcej detali, ale nic wielkiego. Mam nadzieję, że trochę z tym przystopują. Ale to już tylko moja opinia.

Niektóre większe firmy takie jak Disney czy DC współpracują z Funko przy sprzedaży subscription box’ów. Są to pudełka wypełnione produktami Funko, których nie można oficjalnie kupić w inny sposób. Najwartościowszy jest oczywiście Pop, ale są tam też inne ciekawe rzeczy. Niestety, większość z nich jest dostępna tylko w USA.

Vaulted Pops to figurki, które nie są już w produkcji. Pełną listę można znaleźć na przykład tutaj albo na Funko App. Strona Funko też jest opcją, choć nie aktualizują tych informacji zbyt sumiennie. Istnieją też figurki w wersji ‘vault edition’, głównie z serii Star Wars, co oznacza ‘wskrzeszone’ figurki. Zwykle wyróżniają się detalami takimi jak kolor pudełka.

Czy pudełka są ważne?

W skrócie: tak. Zawsze. Tak naprawdę nigdy nie wiesz co będziesz chciał zrobić z Popem w przyszłości, a w ich przypadku brak pudełka to drastyczny spadek wartości. Nawet jeśli Pop jest prezentowany poza pudełkiem (‘OOB’ = ‘Out of the Box’), dobrą praktyką jest trzymać pudełko. Tak… na wszelki wypadek.

Kolekcjonerzy trzymają swoje najwartościowsze okazy w protektorach. Ważne jest trzymać pudełko w jak najlepszym stanie, najlepiej nienaruszonym. Takie po prostu zasady kolekcjonowania.

Jeśli wciąż masz wątpliwości – Funko Pop mogą być wartościowe. Bardziej niżby mogło się wydawać. Najdroższe Popy mogą osiągnąć wartość nawet 5000$! Jak? Tradycyjnie: zapotrzebowanie, ilość na rynku itd. Moim zdaniem jest to coś do czego trzeba się przyzwyczaić. Cena Popa to to ile ludzie są w stanie za niego dać. A niektórzy są w stanie zapłacić NAPRAWDĘ dużo za swojego Graala (zazwyczaj drogi i rzadko spotykany Pop).

W kwestii sprawdzenia wartości ciężko jednoznacznie polecić coś innego niż Ebay.

Protos

Prototypy Popów, najczęściej bez żadnej farby/malowania. Są to testowe warianty figurki, bardzo wartościowe.

Protos

Customy

Wielu ludzi nie chce polegać wyłącznie na Funko i sami tworzą Popy. Istnieje spora społeczność ludzi poszukujących poszczególnych części z Popów do własnych pomysłów. Początkowo Funko wydało zwyczajne białe postury w pudełkach od Funko do zaspokojenia tych potrzeb, ale kreatywność ludzi osiągnęła poziom szukania wszelkich dostępnych głów i tułowi typu ‘łysej głowy z brodą’ itp. Funko darzy sympatią takich ludzi i docenia ich ogłaszając konkursy na customowe figurki. Czasem ich pomysły są przekładane na rzeczywistą produkcję.

Podróbki (fake)

Na rynku nietrudno o podróbki Funko Popów. Chińskie kopie do złudzenia przypominają oryginały sposobem wykonania, pudełkami i innymi szczegółami. Jak rozpoznać fake’a? Wielu z nich brakuje czegoś co staje się wyraźne przy porównaniu do oryginału. Czasami są to braki w malowaniu, oznaczeń w nr seryjnych lub różnica w czcionce na pudełku. Same w sobie podróbki nie są czymś niewyobrażalnie złym. Ba! Czasami nawet potrafią mieć lepszy poziom detali, ale największą różnicę widać przy ewentualnej próbie odsprzedaży. Podsumowując – nie ma w tym nic złego jeśli chcesz figurkę tylko dla siebie, choć pieniądze nie trafią do firmy do której należał pomysł. Ale nie jestem tu żeby nikogo pouczać.

Inne produkty Funko

Funko w swoim asortymencie ma więcej rodzajów figurek niż tylko Popy. Pop jest ich flagowym produktem, więc próbują promować go również na innego rodzaju gadżetach jak kubki, breloczki czy oświetlenie choinkowe. Z innych linii warto wymienić Dorbz (małe, urocze, uśmiechnięte figurki), Rock Candy (figurki stylizowane na lalki, świetny design!), Mystery Minis (drobne figureczki, mnóstwo projektów w każdym, wybierany losowo), PintSize Heroes (wybierane losowo, małe i słodkie, od Mystery Minis różnią się jedna, stałą bazą figurki przypominającą Dorbz) i Wobblers – najstarszy produkt Funko. Jestem prawie pewna, że jest ich więcej, choć te ostatnio są najbardziej popularne.

Pomoce

Popcultcha FAQ

Od zera do kolekcjonera

Śledzenie kolekcji (‘collection trackers’)

PopPriceGuide

Funko App

Rekomendowane grupy na Facebooku

Funko Collectors Annonymous

Funko Pop UK

Funko Ireland, UK, EU

#PopManiacy [PL]

Funko Fun Club Poland [PL]

POPStworki [PL]

Reddit

Funkopop

Funko

Funkoswap

Moje ulubione sklepy z Funko Pop!

EMP

PopVinyl PL

Stworki Potworki

Popcultcha – Po więcej info zapraszam do Popcultcha FAQ

Dla ciekawskich

Flipper – osoba kupująca wartościowsze Popy  po cenie rynkowej, a potem od razu sprzedaje je drożej na grupach czy ebayu

Code on the bottom – fabryka i data produkcji figurki

Funko Shop Exclusive – każdego dnia Funko na swoim sklepie sprzedaje specjalny produkt dostępny tylko wtedy, tylko tam. Wszystkie są bardzo wartościowe i limitowane. Dostawa tylko do Stanów.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, proszę daj znać i ewentualnie zaproponuj jakieś inne tematy, które chciał(a)byś żebym opisała.

 

Lis w Funkolandzie

Z osoby nienawidzącej wielkich kolekcji, sama stałam się jej posiadaczką. Zaczęłam kolekcjonować w 2015 roku od kupowania wyłącznie tych, które mi się podobały. Starałam się utrzymywać skromność, tylko 1 Pop by zaznaczyć miłość do historii albo postaci. Z perspektywy czasu wydawało się to bardzo rozsądne. W grudniu 2016 miałam około 10 figurek. Obecnie mam ich ponad 100 i staram się nie dodawać do tej liczby. Jestem kolekcjonerem Deadpooli. Prócz tego mam pełny zestaw Porgów, 10tego Doktora i Twin Peaks. Reszta Popów jest raczej losowa, zależnie od tego co przyciągnie moją uwagę.

Moje wymarzone Popy, które czekają na swój czas to David Lynch i Fight Club. Moje Graale… Ciężko stwierdzić. Indiana Jones, James Gunn i Bryan Fuller.

Zdjęcie zrobione 13go sierpnia 2015. Czas leci.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej moich Popów zerknijcie na Instagram

Categories: PL

Leave a Reply